ریبون حرارتی یکی از مهمترین قطعات پرینترها به شمار می‌آید که به صورت مستقیم بر عملکرد دستگاه و کیفیت چاپ آن تأثیرگذار است. با توجه به اینکه ایجاد تصویر و نقش در کارت یا حتی برگه، توسط ریبون حرارتی انجام می‌شود، بنابراین هرگونه اهمال در خرید نوع مناسب آن می‌تواند به هزینه هنگفت برای شما تبدیل شود. توجه داشته باشید که ریبون‌ها در مدل‌ها، رنگ‌ها، سایزها و برندهای مختلفی تولید می‌شوند؛ همان‌طور که برخی از آنها توسط شرکت‌های معتبر تولید می‌شوند، برخی نیز جعلی بوده و صرفاً برای گول زدن و خالی کردن جیب شما ساخته شده‌اند.

دو نوع خاص از ریبون‌های حرارتی به صورت چاپ حرارتی انتقالی و چاپ حرارتی مستقیم هستند. تکنیک چاپ حرارتی انتقالی نسبت به چاپ حرارتی مستقیم زمان بیشتری می‌طلبد که به دلیل استفاده از ریبون‌های حرارتی می‌باشد. درواقع برای داشتن یک چاپ با کیفیت و با طول عمر بالا، وجود ریبون حرارتیضروری است. بااین‌حال، انتخاب ریبون حرارتی مناسب مطابق با دستگاه پرینتر و نرم‌افزارهای آن کمی دشوار و تخصصی است و باید تمام حواس خود را متمرکز کنید.

در ادامه یک راهنمای کلی برای انتخاب ریبون حرارتی مناسب برای پرینترهای چاپ لیبل ذکر خواهیم کرد که تسلط بر آنها می‌تواند کمک شایانی برای شما باشد. پس با ما همراه باشید!

مرحله اول: مطمئن شوید که پرینتر شما از نوع انتقال حرارتی است!

اصلی‌ترین و مهمترین نکته در رابطه با ریبون حرارتی این است که فقط در پرینترهای حرارتی انتقالی استفاده می‌شوند و در پرینترهای حرارتی مستقیم به کار برده نمی‌شوند. همان‌طور که می‌دانید، در پرینترهای حرارتی انتقالی، گرما مستقیماً اعمال نمی‌شود و به قطعات مکانیکی خاصی نیاز دارد تا این عمل را به‌خوبی انجام دهد. پرینترهای حرارتی مستقیم، با توجه به اینکه فاقد این قطعات مکانیکی و سازوکار ویژه هستند، نمی‌توانند از ریبون استفاده کنند.

اما برای فهمیدن مدل دستگاه و شیوه چاپ آن می‌توانید از چند شیوه مختلف استفاده کنید. اگر به‌طور کامل به دستگاه چاپگر خود مسلط هستید، می‌توانید پرینتر را باز کرده و به وجود یا عدم وجود ریبون پی ببرید. در غیر این صورت، بهترین گزینه استفاده از دفترچه راهنما یا کاتالوگ پرینتر است. این کاتالوگ‌ها کامل بوده و کلیه اطلاعات موردنیاز در آن درج شده است. اما اگر به زبان نوشتاری کاتالوگ مشکل دارید و نمی‌توانید آن را ترجمه کنید، باید از منابع اینترنتی استفاده کنید که گزینه‌ای راحت و بدون دردسر است. البته هنگام استفاده از اینترنت، مدل دستگاه و برند آن را به‌دقت وارد کنید.

مرحله دوم: تعیین اندازه مناسب ریبون حرارتی!

شرکت‌های تولیدکننده برای اندازه‌گیری ریبون حرارتی خود، از یک معیار استاندارد استفاده می‌کنند که باعث می‌شود انتخاب شما راحت‌تر صورت گیرد. برای سنجش این ریبون‌ها باید از معیارهای طول و عرض ریبون استفاده کنید:

·         عرض یا پهنا

بسیاری از پرینترها از عرض یا پهنای متفاوتی برخوردارند. طبیعتاً یک ریبون حرارتی که دارای عرض 6 اینچی است قابل‌استفاده بر روی یک پرینتر 4 اینچی نیست و بالعکس. معمولاً باید یک نوع ریبون حرارتیانتخاب کنید که سایز آن با سایز دستگاه چاپگر همخوانی داشته باشد، یعنی یا اندازه کاملاً همسان داشته باشند یا حداقل چند میلی‌متر کوچک‌تر باشد.

·         طول یا بلندا

طول یا بلندای یک ریبون حرارتی معیار خوبی برای سنجش تعداد اینچ‌هایی است که یک پرینتر می‌تواند چاپ کند. به‌عنوان‌مثال، یک ریبون که طول یا بلندای آن 244 اینچ است می‌تواند برای چاپ 244 لیبل یک اینچی یا 122 لیبل دو اینچی مورداستفاده قرار گیرد. درواقع طول یا بلندای ریبون را با توجه به تعداد لیبل‌های موردنیاز خود انتخاب کنید و بستگی چندانی به دستگاه پرینتر ندارد.

انتخاب ریبون حرارتی مناسب

مرحله سوم: انتخاب مواد ریبون مناسب!

ریبون‌های حرارتی در 3 مدل خاص تولید می‌شوند که برخی از آنها از یک ماده خاص و برخی از آنها به صورت ترکیبی ساخته می‌شوند و هر کدام کارایی خاصی دارد. این مواد عبارت‌اند از:

ریبون مومی یا واکس

ریبون‌های مومی (Wax Ribbon) ارزان‌ترین نوع از ریبون‌های حرارتی هستند. پیشنهاد می‌شود که از این ریبون‌ها برای چاپ لیبل‌های حمل‌ونقل و بسته‌بندی، برچسب‌های خرده‌فروشی و تگ‌های فروشگاهی استفاده شود. ریبون‌ حرارتی مومی به‌طور وضوح نسبت به چاپ مستقیم حرارتی عملکرد طولانی‌تری دارند و زمان بیشتری مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوع ریبون‌ها عمدتاً در رنگ سیاه عرضه می‌شوند و درصورتی‌که نیاز به چاپ لیبل رنگی دارید، باید ریبون‌های همان رنگ را خریداری کنید.

·         ریبون موم/رزین

ریبون‌های موم/رزین (Wax/Resin Ribbon) به صورت ترکیب یا مخلوطی از موم و رزین هستند که برای ارائه چاپ با کیفیت منحصربه‌فرد و مقاومت بالا در برابر خراشیدگی و ایجاد لکه استفاده می‌شوند. توصیه می‌شود که از این ریبون حرارتی برای چاپ لیبل در ردیابی دارایی در اماکن باز، نشانه‌گذاری در انبار و ردیابی دستگاه‌های پزشکی استفاده شود. می‌توانید از این پرینترهای برای چاپ کاغذهای با سایز متوسط و کاغذهای سنتزی و ترکیبی استفاده کنید.

·         ریبون رزینی

ریبون‌های رزینی (Ribbon Resin) بهترین کیفیت چاپ از لحاظ ماندگاری و استحکام را ارائه می‌دهند. معمولاً از این دسته از ریبون حرارتی برای چاپ لیبل‌هایی استفاده می‌شود که به مدت طولانی در محیط‌های مختلف قرار می‌گیرند. چاپی که توسط ریبون‌های رزینی ارائه می‌شود در برابر آب، سایش، روغن و گریس مقاومت بالایی دارد. پیشنهاد می‌شود که برای چاپ لیبل‌های مصنوعی و سنتزی مورداستفاده قرار گیرد.

انتخاب و خرید!

اکنون که سه مرحله بالا را به‌خوبی و با اطلاعات کامل طی کردید، وارد مرحله آخر و ورود به بازار می‌شوید. همان‌طور که در بالا ذکر شد، برندهای مختلفی اقدام به تولید ریبون‌های حرارتی می‌کنند و ممکن است بعضی از آنها گول زننده باشد. بهتر است برای خرید ریبون، ابتدا به سراغ شرکت تولیدکننده پرینتر کارت PVC پرینتر خودتان بروید. بیشتر این شرکت‌ها به تولید قطعات جانبی نیز مشغول هستند و آنها را در مراکز سرویس مجاز ارائه می‌دهند. اگر به یکی از این مراکز دسترسی دارید، بهتر است این گزینه را از دست ندهید و حتماً آن را امتحان کنید.

اما ممکن است به دلیل برخی محدودیت‌های اقتصادی یا سیاسی (مانند تحریم که ما با آن مواجه هستیم!) امکان دسترسی به قطعات اصلی را نداشته باشید، در این صورت کار شما بسیار سخت شده و هنگام خرید به همه موارد توجه داشته باشید. سعی کنید از بهترین برند موجود خرید کنید و هرگز از مدل‌های مشابه و نزدیک برای دستگاه خود استفاده نکنید. می‌توانید در اینترنت تحقیق کنید و اطلاعات خود را بالا ببرید. اگر به کارشناس خبره دسترسی دارید، می‌توانید از آنها کمک بگیرید.

CART

Registration

Forgotten Password?